Jsme Domov se zvláštním režimem, jedná se o pobytovou službu s celoročním provozem, která je určena pro osoby se sníženou soběstačností vyžadující pravidelnou pomoc a komplexní péči. Klienti této služby již nejsou schopni dalšího setrvání ve svém původním sociálním prostředí. Odlišnost Domovů se zvláštním režimem je ve vytvoření specifických podmínek zohledňujících zvláštní potřeby osob s duševními nemocemi. Řídíme se zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů.
Posláním naší sociální služby je poskytovat lidem prostor, ve kterém by našli důstojnou náhradu za svůj domov.
Aktivity našich klientů se dělí na skupinové a na individuální. Snažíme se pro klienty vytvořit program aktivit, který napomáhá udržet nebo znovu nabýt schopnost sebeobsluhy. Program je zaměřen na rozvoj jemné a hrubé motoriky, vnímání a výkonnost mozkových funkcí a na psychické, emocionální a sociální schopnosti.
Pravidelně pořádáme denní aktivity, vědomostní kvízy, trénink paměti, kognitivní trénink a kognitivní rehabilitaci, besedy a vzpomínková setkání s klienty, společné oslavy narozenin, dále s klienty navštěvujeme cukrárnu a poznáváme okolí Kouřimi. Organizujeme kulturní a společenské akce a jednou týdně pořádáme kroužek vaření a pečení, kde si klienti připravují pokrmy dle svých preferencí. Pravidelně promítáme film na přání konkrétního klienta. Dále mají klienti Domova možnost se setkávat s farářem Římskokatolické církve panem Jaroslavem Líznerem, který do Domova pravidelně dochází a pořádá mše.
Je poskytována dle individuálních ošetřovatelských plánů a vždy na základě ordinace ošetřujícího lékaře odborně způsobilým personálem. Jedná se především o tyto výkony:
Lékařská péče je poskytována formou ambulantní nebo formou ústavní péče.
V našem zařízení pracujeme s konceptem Bazální stimulace®. Do ošetřovatelské péče přenesla koncept v 80. letech 20. stol. prof. Christel Biensteinová. V současné době je koncept používán ve zdravotnických zařízeních, v pobytových sociálních zařízeních a v hospicové péči. V České republice koncept bazální stimulace představila PhDr. Karolína Friedlová, která se zasloužila o jeho prezentaci a zavedení do praxe. Koncept podporuje v nejzákladnější rovině lidské vnímání, vychází z uvědomění, že pohyb, vnímání a komunikace se navzájem ovlivňují. Hlavními cíli jsou poskytnout podporu a umožnit vnímání postiženým jedincům, tak aby mohl být navázán kontakt s okolím.
V našem zařízení pracujeme s konceptem Smyslové aktivizace. Smyslová aktivizace je cílená aktivizace, která vychází z biografie a zaměřuje se na veškeré smysly člověka. Autorkou smyslové aktivizace je Lohre Wehner, v České republice je garantkou konceptu a ředitelkou Institutu Smyslové aktivizace Ing. Bc. Hana Vojtová. Základní pravidlo smyslové aktivizace zní „pomoz mi, abych to udělal sám“. Cílem je podporovat seniory v péči o vlastní osobu a o okolí. Oživit jim vzpomínky na to, co vše patří do jejich života.
Zdravotní dokumentaci o léčbě klienta vede a archivuje ošetřující lékař. Žádný ošetřující lékař není ke G – HELP z.ú. smluvně vázán, neboť z hlediska lékařské péče, na základě registrace, se jedná o smluvní vztah mezi lékařem a pacientem. Lékař je za svou péči přímo odpovědný svému pacientovi.
O zdravotní anamnéze klienta smí oprávněné osoby informovat pouze ošetřující lékař klienta. Oprávněnou osobou se rozumí klient, osoba blízká nebo osoba klientem určená. Za osoby, které mají omezenou svéprávnost jednají jejich opatrovníci. Informace poskytují ošetřující lékaři v době návštěv v zařízení, případně telefonicky.
MUDr. Tamara Malcevová – praktický lékař
MUDr. Robert Brock – psychiatrická péče pro dospělé
Je závažné onemocnění, které postihuje mozek, vyskytuje se převážně u osob ve vyšším věku. Postihuje buňky mozku a způsobuje tak nevratné, negativní změny v mozkové činnosti, vedoucí k demenci. Toto onemocnění je dosud nevyléčitelné, současná medicína zná pouze způsob, jak zmírnit projevy nemoci. Alzheimerova choroba se nejčastěji objevuje po 65. roce věku a podle výzkumů postihuje o něco častěji ženy. Smutným faktem je, že pacientů s touto nemocí neustále a relativně rychle přibývá.
Onemocnění Alzheimerovou chorobou je velmi vážné a zákeřné, je proto nutné je odhalit včas a první příznaky nepodceňovat. Nemoc vede postupně k stále se prohlubující demenci. Ta má tyto postupně se objevující projevy:
Nemocní ukládají své věci na neobvyklá místa, mají problémy s nejběžnějšími úkony, jsou popudliví až agresivní, obviňují členy rodiny z naschválů, lží, krádeží jejich věcí apod. Svou nemoc si obvykle naprosto neuvědomují a problémy si nepřipouštějí, cítí se zdraví a odmítají pomoc.
V pozdějších stádiích může docházet k halucinacím a bludům, člověk nepoznává blízké osoby, nechápe okolní dění, nakonec přestává chodit, jíst, nemůže spát, udržet moč či stolici, nemluví, je odkázán na invalidní vozík a cizí pomoc.