Jsme Domov se zvláštním režimem, jedná se o pobytovou službu s celoročním provozem, která je určena pro osoby se sníženou soběstačností vyžadující pravidelnou pomoc a komplexní péči. Klienti této služby již nejsou schopni dalšího setrvání ve svém původním sociálním prostředí. Odlišnost Domovů se zvláštním režimem je ve vytvoření specifických podmínek zohledňujících zvláštní potřeby osob s duševními nemocemi. Řídíme se zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů.
Posláním naší sociální služby je poskytovat lidem prostor, ve kterém by našli důstojnou náhradu za svůj domov.
Aktivity našich klientů se dělí na skupinové a na individuální. Snažíme se pro klienty vytvořit program aktivit, který napomáhá udržet nebo znovu nabýt schopnost sebeobsluhy. Program je zaměřen na rozvoj jemné a hrubé motoriky, vnímání a výkonnost mozkových funkcí a na psychické, emocionální a sociální schopnosti.
Pravidelně pořádáme denní aktivity, vědomostní kvízy, trénink paměti, kognitivní trénink a kognitivní rehabilitaci, besedy a vzpomínková setkání s klienty, společné oslavy narozenin, dále s klienty navštěvujeme cukrárnu a poznáváme okolí Kouřimi. Organizujeme kulturní a společenské akce a jednou týdně pořádáme kroužek vaření a pečení, kde si klienti připravují pokrmy dle svých preferencí. Pravidelně promítáme film na přání konkrétního klienta. Dále mají klienti Domova možnost se setkávat s farářem Římskokatolické církve panem Jaroslavem Líznerem, který do Domova pravidelně dochází a pořádá mše.
Je poskytována dle individuálních ošetřovatelských plánů a vždy na základě ordinace ošetřujícího lékaře odborně způsobilým personálem. Jedná se především o tyto výkony:
Lékařská péče je poskytována formou ambulantní nebo formou ústavní péče.
V našem zařízení pracujeme s konceptem Bazální stimulace®. Do ošetřovatelské péče přenesla koncept v 80. letech 20. stol. prof. Christel Biensteinová. V současné době je koncept používán ve zdravotnických zařízeních, v pobytových sociálních zařízeních a v hospicové péči. V České republice koncept bazální stimulace představila PhDr. Karolína Friedlová, která se zasloužila o jeho prezentaci a zavedení do praxe. Koncept podporuje v nejzákladnější rovině lidské vnímání, vychází z uvědomění, že pohyb, vnímání a komunikace se navzájem ovlivňují. Hlavními cíli jsou poskytnout podporu a umožnit vnímání postiženým jedincům, tak aby mohl být navázán kontakt s okolím.
V našem zařízení pracujeme s konceptem Smyslové aktivizace. Smyslová aktivizace je cílená aktivizace, která vychází z biografie a zaměřuje se na veškeré smysly člověka. Autorkou smyslové aktivizace je Lohre Wehner, v České republice je garantkou konceptu a ředitelkou Institutu Smyslové aktivizace Ing. Bc. Hana Vojtová. Základní pravidlo smyslové aktivizace zní „pomoz mi, abych to udělal sám“. Cílem je podporovat seniory v péči o vlastní osobu a o okolí. Oživit jim vzpomínky na to, co vše patří do jejich života.
Zdravotní dokumentaci o léčbě klienta vede a archivuje ošetřující lékař. Žádný ošetřující lékař není ke G – HELP z.ú. smluvně vázán, neboť z hlediska lékařské péče, na základě registrace, se jedná o smluvní vztah mezi lékařem a pacientem. Lékař je za svou péči přímo odpovědný svému pacientovi.
O zdravotní anamnéze klienta smí oprávněné osoby informovat pouze ošetřující lékař klienta. Oprávněnou osobou se rozumí klient, osoba blízká nebo osoba klientem určená. Za osoby zbavené způsobilosti k právním úkonům jednají jejich zákonní zástupci. Informace poskytují ošetřující lékaři v době návštěv v zařízení, případně telefonicky.
MUDr. Tamara Malcevová – praktický lékař
MUDr. Robert Brock – psychiatrická péče pro dospělé
Je závažné onemocnění, které postihuje mozek, vyskytuje se převážně u osob ve vyšším věku. Postihuje buňky mozku a způsobuje tak nevratné, negativní změny v mozkové činnosti, vedoucí k demenci. Toto onemocnění je dosud nevyléčitelné, současná medicína zná pouze způsob, jak zmírnit projevy nemoci. Alzheimerova choroba se nejčastěji objevuje po 65. roce věku a podle výzkumů postihuje o něco častěji ženy. Smutným faktem je, že pacientů s touto nemocí neustále a relativně rychle přibývá.
Onemocnění Alzheimerovou chorobou je velmi vážné a zákeřné, je proto nutné je odhalit včas a první příznaky nepodceňovat. Nemoc vede postupně k stále se prohlubující demenci. Ta má tyto postupně se objevující projevy:
Nemocní ukládají své věci na neobvyklá místa, mají problémy s nejběžnějšími úkony, jsou popudliví až agresivní, obviňují členy rodiny z naschválů, lží, krádeží jejich věcí apod. Svou nemoc si obvykle naprosto neuvědomují a problémy si nepřipouštějí, cítí se zdraví a odmítají pomoc.
V pozdějších stádiích může docházet k halucinacím a bludům, člověk nepoznává blízké osoby, nechápe okolní dění, nakonec přestává chodit, jíst, nemůže spát, udržet moč či stolici, nemluví, je odkázán na invalidní vozík a cizí pomoc.